pondělí 29. dubna 2013

Lazovka 2013

Nene:-), 108km jsem fakt neběžela, maximálně 50, ale zbytek celkem svižná chůze, i když rezervy by tam asi byly velké, protože poprvý ze všech 6 stovek, co jsem kdy dala, nejsem dodrbaná. Prostě fajnová akce, počasíčko vyšlo, byla to taková stovečka pro potěšení. Ale od začátku....Lazovku jsem měla v plánu od podzimu, kdy jsem si přečetla úžasnou knihu Kateřiny Tučkové Žítkovské bohyně, jejíž děj se odehrává právě v Bílých Karpatech, kudy vede Lazová stovka. Hned jsem napsala organizátorovi Slavovi, aby se mnou počítal, protože jsem ten kraj chtěla poznat na živo. Asi dva, tři týdny před startem jsem se optala brněnského běžce Vládi, který má na těhle akcích asi o hodinu až dvě lepší výsledky než já, zda-li bych se k němu mohla přidat, jestliže ho tedy uvisím. Napsal mi, že rád a tak jsem si oddychla, neboť já jsem notorický bloudič a představa, že tam sama v noci v lese někde potkám Surmenina ducha, nebo narazím na nějakou z novodobých Žítkovských bohyň:-) nebyla vůbec příjemná...Peťa Luberda mi do Oregonky, kterou jsem měla na trase poprvé, nahrál GPS záznam trailu a mohla jsem vyrazit. Když už jsem teď měla předpokládaného parťáka alespoň na část trasy, obávala jsem se už jenom pověstného lazovského vedra, protože každoročně, obzvláště pak loni, se prý na trase uvaří mnoho běžců, neboť se nemají před ostrým sluníčkem v otevřené krajině mnoha luk kam schovat. Běžecký Manitou se však rozhodl mi tentokrát přát a po přetopeném vídeňském maratonu být milostivý a tentokrát zajistit příjemné jarní počasí bez žhavého kotouče nad hlavou. 
Vybíhalo se z Vrbového přes Tlstú horu, Lopušnou, Bradlo, Myjavu, Vrbovce, Filipovské údolí, Šibeničný vrch na Velkou Javorinu, Vaďovský vrch, Višňové, Čachtickému hradu a hřebenovkou na Velký Plešivec, odkud se trasa uzavírala klesáním do výchozího Vrbového. Startovalo se od 4,30 asi cca do 8 hodin, jak kdo přišel, takže nebylo možné v cíli ještě zhodnotit pořadí, to se sečte až z výsledných přepočítaných časů. 

Naše dvojice, já a Vláďa, jsme odstartovali v 4,45...ne, rozhodně to nebylo lehké se vykopat po noci, kdy člověk spal 3 hodiny a ani ne v kuse. Nemohla jsem totiž vůbec usnout a zdál se mi sen, že jsem svůj start zapomněla napsat na tabuli v hale při výběhu, takže jsem se musela vrátit už z trasy, abych to napravila...ale nakonec jsem start v reálu zapsala a postupně se zahřívala a rozklusávala až pod Tlustou horu, kde už jsem se cítila jakž takž probuzená. Začali jsme předbíhat pochodníky, co startovali příve, aby nás pak vzápětí začali předbíhat excelentní běžci, co vybíhali třeba půl hodiny po nás. Z těch, co poznám, nás první předběhl Jan Pristach asi na 12.km, na 33.km pak Honza Suchomel v závěsu za krásně usměvavým maďarským klukem, který to opravdu pálil (holky, ten Maďar by se vám líbil). Honza klasicky v pětiprsťácích, což mne stále znovu a znovu fascinuje, takovej bosonohej Ted, někde na 41.km jsem se nasmála, neb jsem objevila v blátě stopu bosé nohy, což mohlo být jen od těch pětiprstů, neboť kdo by se asi rochnil bosej v bahně:-). 

Slovenská krajina Bílých Karpat je fascinující, něčím mi připomíná Lužické hory, ale má takovej zvláštně tajemnej rozměr kombinace rozlehlých luk, úžasných strání a polorozpadlých staveb, zdánlivě příjemných bezpečných lesů, co ovšem určitě skrývají různé příběhy a prokletí místních starousedlíků a směšně pompézních pomníků, začleněných do krajiny a obložených věnci. Ten na Bradle je podivná hrobka, evokuje mi kousky z KLDR a dle mého se vůbec nehodí do subtilní přírody kolem. Pak na vrchu ROH, to je další Kimova hrůza s pěticípou hvězdou obložená věnci ze všech stran, působí to, jako byste se vrátili v čase o desítky let zpátky. Ve Vrbovciach jsme dostali na občerstvovačce parádní mřížkové koláče, lepší nebyly ani na trase CCC a jakože tam byly taky skvostné. Snědla jsem asi 4 kusy, jedno z mála jídel, které na ultratrailech můžu a po vydatném litříku koly vyrazila dál. To už jsme za sebou měli maratonek, stále slušným tempem kolem 8,6minut na kilometr a zatím plno sil. Seznámili jsme se s běžcem Marošem, kterému to běželo travou lehce a bez námahy a který tvrdil, že když už nebude moci, zabalí to na své chatě na 90.kilometru. Řekla jsem mu, že tohle znám, že já to zabalila na Týnišťských šlápotách 1.5km před koncem po příchodu do finálního městečka a to mu vyčarovalo úsměv na tváři s tím, že tuhle historku zná na Slovensku snad každej ultrák a to zas vyčarovalo úsměv na tváři mně a byla jsem hrdá, že tuhle 121kilometrovou historku mám, protože kdy se to člověku znovu zadaří, že? 

Sparingpartner Vláďa mne začal upozorňovat, že mám stále více rudá ramena, ale jelikož téměř nesvítilo sluníčko, říkám mu, to je ze zimy, asi jak na ně táhle ten silnej protivítr na asfaltce směrem na větrnou elektrárnu...no a večer koukám a jsem spálená jak topinka, takový mají na Slovensku vydatný slunce. Normálně středomořské podnebí, opaluje to i přes mraky:-). Následnej kus cesty byl hodně namáhavej pro takovýho debutanta jako jsem já, začali jsme ztrácet tempo, neboť cesta vedla přes louky, kde jílové podloží vytvořilo lepivé bahno, takže Inovejty vážily 3x tolik, všude bahno, pořád jsem se ho pokoušela zbavit a zkoušela jít více travou, ale člověk mu neunikl a noste boty těžký jak pohory, že? Takže takovej silovej trénink a od kolen dolů zas šmudla. Pořád si na ten svůj zašmudlanej zjev při ultra nemůžu zvyknout, ale postupem se lepším. tentokrát nejenže jsem si na trať nevzala jedinou šminku, ale ani jsem se ráno nenamalovala. Pokrok! Česká strana Bílých Karpat mne kupodivu nezaujala tak, jako ta slovenská. Slovenské úseky se mi líbily víc. Louky rozkvetlé pampeliškama a zhusta petrklíčema, ze stromů se ve větru sypaly okvětní lístky kvítků, šeříky s odstíny fialové barvy a všude to nádherně vonělo! Asi na 50.km mne při pokusu rozběhnout se bahnem podjela noha a natáhla jsem si vaz ve svém "vyhazovacím" levém koleni a to mne trápilo až do 70.km na Velkou Javorinu. Tam jsem si vzala ibáč a na 95.další a bolest ustala a dalo se...když jsem na častých asfaltových úsecích cítila únavu plosek nohou, vzpomněla jsem si na Radka B., kterej jednou napsal, že když už nemůže, přidá...takže když bolela chůze, tak jsem se rozběhla a ono to rychle zas přešlo. Až do 95.km jsem měla vyjma kolena jen drobné krize, co nestojí za řeč, tím víc mne někdy na 78.km překvapila Vláďova hláška, že dech už nemám čerstvý(nemyšleno jako zápach, ale zadýchávání:-)). Měla jsem pocit, že jsme na tom s tempem podobně, nazýval mne svou udavačkou, jako že udávám tempo a směr, a najednou tohle. Když jsem pak následně nad tím přemýšlela, je pravda, že kopce - a nebyly tam zas žádné obří - mne docela vyčerpávaly, rozhodně je to má nejslabší stránka, budu muset sakra přidat teď před TDS a začít se systematicky věnovat jejich tréninku. To seběhy, ty už mi jdou lépe, stále ještě blbá technika víc na paty, než bych měla, ale už při nich odpočívám. Vůbec, na Lazovce bylo hodně takových odpočívacích seběhů a ty jsem si vydatně užívala. 

Musím na tomto místě ještě pochválit svůj výběr bot. INOV 312 byla luxusní záležitost na Lazovku, lepší než Salomony, pocit komfortu výrazný. Škoda, že už mají svou kilometráž a škoda, že jsem si je při svých běhacích začátcích před 2 lety koupila malé, tedy bez rezervy na otoky. Takhle mám pocit, že zas přijdu před létem o jeden nehet na pravé noze. To je nemilé před sezonou střevíčků. 
Nádherný výhled jsme zažili po trase mnohokrát, impozantní je na Javorině, kde jsme trochu déle poseděli v restauraci a podiskutovali na fakt vtipná témata, která by s ultra asi nikdo nespojoval. Další luxusní výhled je z Čachického hradu, kam se nám podařilo dojít ještě za světla, i když nahoře už se začínalo smrákat. Nezapomenutelná atmosféra. Nejhorší část Lazovky byla pro mne ta následující: Jít zvlněnou hřebenovkou, když už jsme po 95km unavení jednou nohou ze srázu a jednou do srázu. Pak se po tmě vyhrabat na Malý aVelký Pešivec a tam hledat kontrolu, když nevíte na kterým stromě. Zde mi došly baterky do Garmina-Oregan, navigace, se kterou to bezchybně fachčilo a díky který se příště nebudu bát jít klidně sama. I když s Vláďou to bylo samozřejmě zábavnější. Půlku cesty jsme prokecali na nejrůznější témata a druhou půlku prokoukali na tu krásu kolem. Víc se mi asi vždycky bude líbit sdílet to s někým kolem, než putovat sama, i když asi i to má něco do sebe. Baterky jsem vyměnila, při poslední fázi se mi pak pouhých 5 km před koncem vybil Garmin sporttestr. Tak na tohle jsem přátelé hrdá: poprvé mi garmin vydržel trasu přes stý kilometr. Stý kilometr jsem dosáhla v čase 17hodin 33 minut po 3000m+, což je zatím můj osobák na stovku. Na Krakonošce jsem na to potřebovala 19,20 a jinou stovku jsem nešla, to ostatní bylo CCC zkrácené pod stovku, pak 121,137, 130km, takže nemohu srovnat....ale i průměrné tempo jsem měla tentokrát nejlepší....takže jakés takés zlepšení existuje a doufejme i nadále bude přicházet. Pořadí ještě nevím, žen bylo 13, mužů kolem 120ti....čekám, až to Slavo-organizátor večer vypočte a dám pak vědět. Vyhráli to kluci v neuvěřitelných časech kolem 12-14 hodin, takových tam bylo asi 10. Borci, co běžej i do kopce! 
Závěry z Lazovky: 1)Ideální kilometráž je pro mne stovka. Všechno nad je prozatím pro člověka mé nevýkonnosti docela únavný a budu se takovým akcím vyhýbat. Stovka má bejt stovka:-). 
2) Nedávno Olaf někde psal, že ke stovce utrpení patří. Já myslím, že nemusí patřit, když člověk nepřežene své tempo a neukousne si velký krajíc. Pro mne byla Lazovka krásnou akcí, krize byly, to ano, ale utrpení tedy žádné. Do cíle jsem přišla s radostí a tak to má být. Mluvím samozřejmě za sebe, každý to má jinak!!! 
3) Musím se věnovat kopcům, jinak na TDS bídně zhynu. Jednou týdně vyjít a seběhnout něco jako po dobu 1hod několikrát Šanci nebo ŠUTRkopce...manžel bude reptat, ale 2 dodiny tejdně navíc snad ještě najdu. 
4) I takovej navigační mamlas jako jsem já má šanci se s přístrojem s nahranou trasou neztratit. 
5) Slovensko je krásný a já tam chci častěji jezdit. 
6) Stovky jsou krásný a vypadá to, že je to srdcová závislost. 
7) Neznám větší svobodu než je běžet přírodou v krásným počasí. 
8) Fakt se lepším. Nohy si zvykají na zátěž lépe a mohu běžet v podstatě i na stém km, což dřív šlo špatně. 
Jo a díky za Vaši podporu a fandění a zas musím napsat, jste to Vy, kdo je mou velkou inspirací v běžeckých cílech a sdílení. No a příští týden budu fandit zas já vám všem borcům na PIMu:-))

Původní komentáře z dailymile:

 • Satan
  Congrats
   Congrats:
  Sem první s gratulací huráááááááááá moc sem na tebe myslel a GRATULUJU NEJVÍÍÍÍÍÍÍC VE VESMÍRU :-)
  9 months ago 
 • Radek V.
  Congrats
   Congrats:
  Gratulace. Krásnej výkon. A hezkypěkně popsáno.
  9 months ago 
 • Denisa
  Great Performance
   Great Performance:
  jsi prostě skvělá! Nádherné a pozitivní shrnutí! Budu Ti ještě držet pěsti, aby to završilo i krásné pořadí!
  9 months ago 
 • Jitka J.

  Lído, skvěle! Gratuluju moc.
  9 months ago • Like • 1 person
 • Matej K.
  Congrats
   Congrats:
  Haha stovečka pro potěšení! Moc pěkně jsi to popsala. Je z toho jasný, že jsi to dala ve velký pohodě! Naprosto skvělej výkon! Velká gratulace.
  9 months ago 
 • Tom H.
  Congrats
   Congrats:
  Lído, gratuluju! Perfetkní výsledek
  9 months ago 
 • Jirka V.

  Obdivuhodny vykon. A tak pozitivni vyzneni jsem necekal, ale dochazi mi, ze ke stovkam se clovek musi probehat. Tato faze je u tebe evidentne minulosti, takze kazda dalsi bude nejspis stejne skvela! Na tds bude spousta lidi, kteri to tak jeste nemaji, takze se neni ceho bat. Myslim, ze bys klidne mohla na cele utmb ;-)
  9 months ago • Like • 1 person
 • Klarka J.

  Týjo, jsi dobrá!! Po přečtení mám úplně chuť na nějakou stovečku :)
  9 months ago • Like • 2 people
 • Vela V.
  Congrats
   Congrats:
  gratuluju! to vypadá všechno úplně skvěle! a moc hezky sis to dala! můj obdiv!
  9 months ago 
 • Pavel F.
  Congrats
   Congrats:
  Paráda, gratuluju, krásně inspirující zážitek a tvůj skvělý čas. Myslím že i ty jsi pro nás inspirací v běžeckých cílech
  9 months ago 
 • Michal
  Congrats
   Congrats:
  zvládla jsi to skvěle
  9 months ago 
 • Magda V.
  Congrats
   Congrats:
  Lído, skvělé moc gratuluji, jsi fakt dobbrrráááá :-)
  9 months ago 
 • Vitek K.

  Super! Velká paráda!! :-) Pod ty závěry bych se podepsal a trochu mě mrzí, že je v ČR hlavní hlavou stovkových akcí zrovna Olaf, kterej uznává všechno až zbytečně co nejvíc "NEJ" - extrémnější/náročnější/delší... čím víc, tím líp... stovka je stovka a dost :-)
  9 months ago • Like • 1 person
 • Libor P.
  Nice Job
   Nice Job:
  Všichni to letos dali nějak strašně rychle, gratuluju. To že se nestartovalo najednou má taky něco do sebe, člověk má šanci potkat víc lidí.
  9 months ago 
 • Anna K.
  You're an Inspiration
   You're an Inspiration:
  Ty jo, jsi fakt dobrá. To je obdivuhodné, jak jsi to zvládla psychicky, dokonce bez utrpení! Zjevně Ti vstup do Babic taky udělal dobře :-) Vidíš to, jsi další, komu nesmím dělat ostudu!
  p.s. půjdeš na PIM fandit osobně?
  9 months ago 
 • Ondrej S.
  Congrats
   Congrats:
  Taky moc gratuluji a souhlasím se závěry! Lámal jsem si hlavou, jak někdo může uběhnout takovou kilometráž a pak mi to došlo. Kdyby na mě myslel Satan, tak to taky dám ;-) Jo a tohle se dělá v neděli večer? Takto zamíchat s leaderboardem?!
  9 months ago 
 • Jan K.
  Congrats
   Congrats:
  Klobouk dolů. Skvělý výkon. A hlavně, pokud máš z toho závodu celkově dobrý pocit, není co řešit ;) Prostě značka ideál :)
  9 months ago 
 • Michal B.
  You're an Inspiration
   You're an Inspiration:
  No jo, holka z Babic, to se hned pozná. Bravo!!!
  9 months ago 
 • Dana C.

  Velká gratulace Lído! V tvém podání to vypadá jako příjemný výšlap, ale všichni víme, že to chtělo sakra práce....teda kilometrů. Krásný popis slovenské krajiny:-)
  9 months ago • Like • 1 person
 • Anna M.
  You're an Inspiration
   You're an Inspiration:
  No hodilo by se napsat, že ses z Lazovky vrátila jako (žítkovská) bohyně, ale ty užs asi byla i předtím ;)
  9 months ago 
 • Micha P.

  opet nemam slov a co se tyce stovek tak asi nikdy mit nebudu...
  9 months ago • Like • 1 person
 • Michal N.
  Congrats
   Congrats:
  Hodně slušný výkon!
  9 months ago 
 • Karel N.
  You're an Inspiration
   You're an Inspiration:
  Přečteno jedním dechem.
  9 months ago 
 • Eva S.
  Congrats
   Congrats:
  Obrovská gratulace! Si moj ultravzor! :-)
  9 months ago 
 • Renata K.
  Congrats
   Congrats:
  Téda dobře ty!!! Fakt super výkon, gratulace :-)
  9 months ago 
 • Radek B.

  I my chceme tvůj plakát s podpisem, ty žítkovská bohyně! Krásný popsání a líbí se mi že v tom ultradlouhém zápisku není snad jediný negativum!
  9 months ago • Like • 1 person
 • Olaf

  Lído velká gratulace. Moc pěkný report. O tom trápení to platí pro začínající stovkaře a to ty už nejsi. Lazová stovka není vůbec krátká ani lehká! Trochu pomohlo počasí, ale ten rozdíl ve vnímání je především v tobě.
  9 months ago • Like • 1 person
 • Dusan K.
  Congrats
   Congrats:
  Lído, krásná práce a já jenom závidím. Jsi má velká inspirace, ale tentokrát musím především gratulovat k parádnímu zážitku, kterej ti už nikdo nevezme, i kdyby Satan na Čachtický paní jezdil. :-)
  9 months ago 
 • Olaf

  Pro Vitka K.: Vítku nejsem si vědom, že bych byl něčeho hlavou. :-)
  V ČR existuje více než 30 stovek. Drtivá většina měří právě a jenom 100km a nebo taky dokonce méně. Já pořádám pouze dvě náročnější akce. :) Nemůžu za to že lidi extrém táhne. :-)
  Lazovou stovku "108km" co Lída tak excelentně zvládla, bych řadil právě také spíš mezi náročnější stovky. Jsem moc zvědavý na výsledky.
  9 months ago • Like • 1 person
 • Lida F.

  Děkuju moc všem!! Aničko, bojužel nebudu fandit osobně, musím odjet na sestřiny čtyřicátiny 200km od Prahy, ale na dálku budu strašně držet palce. Klárko, to bys měla, byla bys na špici mezi excelentními běžci:) Jirko, s tím UTMB jsi mne pobavil, ne, tak to už je mimo mé kompetence:). 120km je maximum:)....díky ještě jednou všem!
  9 months ago • Like
 • Lida F.

  Vítku, já myslím, že Olaf dělá své akce perfektně, jen mne mrzí ta letošní pražská stovka, protože tu bych chtěla, ale zároveň její natáhnutí na 140km ji pro mne dělá neschůdnou. 100 je optimum, do 110 taky ještě, u delších a jen do 120 půjdu jen akce, kde mne bude táhnout výjimečnost prostředí. Delší už jsou pro profíky, borce a masochisticky strukturované osobnosti. Ale zas je fajn, že Olaf dělá i denní části. Jestli ta letošní bude mít sedmdesát, pokusím se ji převážně běžet a to bude také novum:)
  9 months ago • Like • 1 person
 • Renata K.
  Congrats
   Congrats:
  Moc gratuluji Lído ke krásnému zážitku, jsi bohyně!
  9 months ago 
 • Dacanka
  You're an Inspiration
   You're an Inspiration:
  Parádní závod a dobře, žes nepotkala bubáky :-)
  9 months ago 
 • Zdenek B.

  tyve jsem to otevrel a to je dlouhy... prectu si to vecer pred spanim :)
  9 months ago • Like
 • Pavel M.
  Congrats
   Congrats:
  Gratuluju. Píšeš o botách, navigacích, a co hůlky?
  9 months ago 
 • Jaromir V.
  Great Performance
   Great Performance:
  Skvělej výkon, gratuluju!
  9 months ago 
 • Vitek K.

  Naprostý souhlas s tím, že Olaf dělá absolutní maximum na pořadatelské úrovni, fakt jsem čumel na P100 na občerstvovačkách, tohle jsem opravdu nečekal. Za to klobouk dolů, ale to občasný natahování, smyčky a kličkování mě holt trochu mrzí :-) A mám trochu dojem, že to působí inspiračně pro ostatní organizátory :-)
  9 months ago • Like
 • Lukas S.

  Neskutecnej vykon. Mas muj obrovskej obdiv.
  9 months ago • Like
 • Jitka J.
  Congrats
   Congrats:
  Neskutečný, impozantní, inspirujicí a plný síly - jaký běžec, takový běh ;-)
  9 months ago 
 • Vladimir D.

  Děkuji za udávání a zápisek zážitku, který si budu dlouho pamatovat :)
  9 months ago • 1 person  edit
 • Lucie K.
  Great Performance
   Great Performance:
  Krásné čtení z říše snů :) gratuluju k výkonu i zážitkům :)
  9 months ago 
 • Renata K.

  Lído, ještě jedna gratulace - 1. místo v ženách - to je pecka!
  9 months ago • Like • 1 person
 • Dusan K.

  Tý jo! A ve všech ženách, ne jen ve starých ženách. :-) Gratuluju moc!!!
  9 months ago • Like • 1 person
 • Olaf

  Lído tak jsi to nakonec dokonce i vyhrála. Takže obrovská gratulace.
  9 months ago • Like • 1 person
 • Lida F.

  Děkujuuu, mám velikou radost:-). To už se asi znovu nikdy nezadaří:-)))
  9 months ago • Like
 • Jirka V.
  Congrats
   Congrats:
  gratuluju k vitezstvi! Fantasticke.
  9 months ago 
 • Michal B.

  Blahopřeju ke zlatu! Jsi šampiónka! Paráda! SK Babice!
  9 months ago • Like • 2 people
 • Radek V.
  Congrats
   Congrats:
  Tak to je paráda, ještě jednou gratka.
  9 months ago 
 • Dana C.
  Congrats
   Congrats:
  Paráda! Gratuluji ke skvělému zážitku i bedně...Jaké jsou pocity šampiónko?:)
  9 months ago 
 • Denisa
  Congrats
   Congrats:
  Lída je nejlepšííííííí!!! Obrovská gratulace!!!
  9 months ago 
 • Lida F.

  Dana: Pocity? Připadá mi to jako dobrej džouk, že takovej nýmand, co uběhle až do svých čtyřiceti tak možná tři kiláky v kuse, a ujde cestu od auta do ordinace a ještě tak na francouzskej institut, ale zásadně na podpadku:-) může vyhrát Lazovku:-)......ale jinak mám radost samozřejmě a díky všem
  9 months ago • Like • 2 people
 • Jan P.
  Great Performance
   Great Performance:
  Gratuluju!
  9 months ago 
 • Klarka J.
  Congrats
   Congrats:
  Prostě elita :)
  9 months ago 
 • Hana S.

  Krásnej post, krásnej výkon. Gratuluju, jsi fakt velká inspirace.
  9 months ago • Like • 1 person
Vladimir D.

Žádné komentáře:

Okomentovat